skip to main content
1009 N. 6th Ave, Wauchula, FL | Phone: 863-773-9058 | Fax: 863-773-0069
Home

Translate this Page
Hide other sections
Wauchula High/Hardee Co High School - Faculty

Early Schools Main Page
Additional Pages:
Altman
Bowling Green
Bowling Green 10D
Bridges
Buchanan
Castalia
Center Hill
College Hill
Crewsville
Dean Still 9D
Fish Branch
Ft. Green
Gardner
Harrison City
Holzendorf
Lake Branch
Lemon Grove
Lily Branch
Limestone
Limestone 31D
Live Oak
Maude
Oak Grove
Ona Station
Parnell
Pine Dale / Lake Dale
Popash
Prospect
Scott
Spring Hill
Sweetwater
Torrey
Tura
Vandolah
Wauchula
Wauchula High/Hardee Co High School - Faculty
Wauchula Grammer/Intermediate School - Faculty
Wauchula Primary - Faculty
Wauchula 5D At Crate
Zolfo Springs
Zolfo Springs 3D

 Teaching Staff  Principals  Assistants  

1909-1916   All Grades 

 Minnie Bateman          1915-16

Daisy Beeson              1915-16

Ella Beeson                 1914-15

Mabel Beeson             1915-16

J.T. Bushong               1914-15

Mrs. J.T. Bushong       1914-15

Mrs. E. M. Carlton       1913-16

Minnie Chapman        1914-16

L.W. Coker                 1915-16

Gamma Dawson        1914-15

Lillie Draughon           1914-16

Ester Heath                1915-16

Elberta Hemingway    1915-16

Madge Phillips            1915-16

Mrs. D.B. Shaver        1914-15

Miss Elsie Smith         1915-16

Mrs. S. P. Strickland   1914-15

Ema O. Williams         1915-16

Jeannette Wunderly   1915-16

 

Lauretta S. Dutton      1917-18   10th

Elsie Smith                 1917 –18   9th

 

1920-1950

 

Miss Isabel F. Akins              

                                           1947-48 11th

                                            1948-49

                                            1949-50 12th

 Dan G. Allen                       1939-41

 Lena Altman                        1937

 R.D. Altman                         1925-26

 Robert Altman                      1936

 C.E. Baggott                         1933-34

                                              1946-47

 E.E. Bagwell                        Agriculture

                                              1949-50

 Glen Barnes                        1937-38

 Mrs. Katherine Bostick        1939-41                                                                                       

                                              1948-49   9th

                                              1949-50

 Miss Maxine Cambell           1934-35

 Miss Charlotte Carlton          1938-42

 Miss Golda Carlton               1931

                                               1935-36  

                                               1937-38

                                               1938-39

                                               1939-42            

                                               1943-46

                                               1946-47

                                               1947-48   9th Eng

                                               1948-49

                                               1949-50

 Mr. T. Hoyt Carlton               1945-47

 

J.Dale Carlton                       1943-44

                                              1946-47   12th

                                              1947-48   10th PE

 Mrs. Septa Carlton         Spanish   & PE

                                              1933-34

                                              1935-36

                                              1937-39

                                              1940-43

                                              1947-48 Science

 Exiem Cathcart                     1929

 Miss Frances Causey           1943-44

                                               1944-46   12th

                                               1946-47

                                               1948-49 11th

                                               1949-50

 Miss Cornelia Clark               1937-39  

 J.K. Chapman                        1941-42

 Mrs. Hilah Cochrane              General Science

                                               1933-34

                                               1934-36

                                               1937-39

                                               1940-44

 Miss Mary Jean Corr             1941-43

 Paul Creech                          1948-50

 R. Daltman                            1925-26

 Roy David Daniels                 1937-39

 Chick Dominick                      1943-44

                                                1946-47   10th

                                                1947-48   12th

 Mis Lenora Driggers      Home Economics                                                               1943-44

 Mrs. J.W. Driskell                  1949-50     9th

 Zelma Ellis                             1929 1946-47(?) 9th

                                                1947-48 Social Studies

 Mrs. Winifred Evans               Math

                                                1933-34

                                                1934-36 1937-41

                                               1943-44

  Frances Evers                       1942-44    

                                                1946-47 10th

                                                  1947-48   11th                                           English

 Glen Evers                               1943-44 Science

 Joel Evers                                1937-42

                                                  1943-44

                                                  1947-48

                                                  1948-50

 Miss Elizabeth Ferguson Slater     English

                                                  1933-34

                                                  1934-35

 Lee Ferguson                           1948-49

 Edwin Fetz                               1942-43

 Mrs. Ara Carlton Finley             History

                                                   1933-34

                                                   1934-36

                                                   1937-42

                                                    1945-47

 Mary Belle Ford                         1945-46   12th

                                                    1946-47

 Ralph C. Fritz                            1949-50

 Miss Grace Godley                    Latin & History

                                                    1933-34

                                                   1934-36

                                                   1937-42

                                                   1945-47

 Mrs. Johanna Harman              1948-49 10th

                                                   1949-50

 Mr. L.L. Holmes                        1936--42

 Mrs. Lucille Howell                   1943-44 1945-47

 Mr. A.R. Howard                      1934-36

                                                 1937-39

 Coach Hufford                          1929

 Mrs. Aleen Janes                     Home Ec      

                                                  1933-34

                                                  1934-36

 Cale Keller                                1934-36

 Mrs. Mildred W. Kelly         Commerce

                                                 1942-43

 Mrs. Anna Lee                         1946-47

 ________Lawrence                 1945-46 10th

 Mrs. Catheryn McDonald     English &

                                                Librarian

                                                  1933-34

                                                  1934-35

                                                  1939-42 Librarian

                                                  1943-44 1944-47

 Mrs. Sarah Beal McInnis

                                                  1945-46 11th

                                                  1946-47

                                                  1949-50 12th

 Ray G. Manley                         1947-48 English

                                                  1948-49   9th

                                                  1949-50

 U.G. Matherly                           1948-50

A.A. Mendosa 1926 (Ag)

Miss Thelma Cole Miller           1948-50 11th

L.M. Moseley                  Chemistry & Economics

                                                  1933-34 1943-44

Mildred T. Murphy                     1945-46 10th

                                                  1946-47

Miss Mary L. Van Netta            1949-50

Mrs. Bessie Nichols                  1946-47

Mrs Allie Patten                         1936-37                                                                                   

Mrs. Alice B. Pearce                  Biology & Civics

                                                  1933-34

                                                  1934-36

                                                  1937-43

                                                  1943-46

                                                  1946-47 11th

                                                  1947-48 Libarian

                                                  1948-49 12th

                                                  1949-50

Mrs. Cornelia Perry                   1940-42

______Petters(?)                      1945-46 11th

C.A. Platt     (Vocational Ag)     1947-50

Mrs. Vera Pritchard                   1946-47

Miss Janie Rees                        1937-

Mrs. Johanne Roberts       English      

                                                   1933-34

                                                   1934-36

                                                   1937-39

                                                   1947-48

Mrs. Louise B. Rushing   Math      

                                                   1942-47

Miss Dorathea I. Russell            1935-36

Miss Marjorie Sanborn               1937-40

Miss Mattie Mae Saunders        

                                                    1936-37

                                                    1938-42

                                                   1943-46

                                                    1946-47

                                                    1947-48 10th Home Ec

                                                    1948-49

                                                    1949-50   9th

Mrs. Carrie Lee Sever                 1943-45-47

Mrs. R.E. Shackelford

                                                   1949-50 10th

 Herbert Simmons                      Vocational Ag

                                                   1941-42    42                                            

Miss Marianne Spears                1943-46  

J. Wallace Smith                          Math              

                                                     1933-36

                                                     1937-38

Miss Louise Southerland              1935-36

                                                      1937-43

                                                      1943-45

                                                      1945-46 9th

                                                       1946-47

                                                       1947-48

                                                       1948-49 10th

                                                       1949-50

Mrs. H.A. Strickland                       1949-50

Miss Myrtie Strickland                   1947-48 Social Studies

                                                     1948-49 12th

                                                      1949-50  

S. Elizabeth Teasley                     1946-47   9th

Mrs. R.E. Turner                            1939-42

                                                       1943-44

Mrs. Hazel Turner                          1944-45

                                                       1946-47

Miss Ruth Waldrop                         1937-39

                                             

Mrs. Genevieve Weatherston         1945-46   9th

Mrs. Hila Wiggins                            1944-45

Mrs. Maude Wilkerson                    1946-47 12th    

                                                        1947-48 12th Commerce

                                                        1948-49

                                                       1949-50 11th

Tully Williams                                 1937-38

J.M. Wright                                     1935-36

Mrs. Lorraine Young                      1949-50 11th

Miss Eloise Zajicek                        1945-47

 

 

 

 

 

 

.K. Chapman 1933-40 1941-42

Joel Evers                       1947-50

L.L. Holmes 1942-45

Mr. Jack Prichard           1946-47

 

 

L.L. Holmes 1941-42

 

 
 

         
         

Please note: Florida has a very broad public records law. Most written communication to or from our state officials regarding
state business are public records that are available to the public and media upon request.